Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

O dyskryminacyjnym charakterze uchwały nr 14

08 lipca 2021 | Prawo co dnia | Marcin Wojewódka

Podjęta przez partię polityczną uchwała nie jest źródłem prawa pracy i żaden pracodawca nie może się na nią powoływać wobec swych podwładnych. Ona po prostu nie wiąże.

W ostatni weekend duża część Polaków śledziła zjazdy dwóch największych partii politycznych. Na jednym z tych spotkań została podjęta ciekawa pod względem prawnym uchwała dotycząca zakazu zatrudniania członków najbliższej rodziny posłów i senatorów tej partii. Uchwała ta budzi wiele wątpliwości pod względem prawnym. Warto się im przyjrzeć, bo niektóre wnioski mogą być zaskakujące.

Jak to się ma do źródeł prawa pracy w Polsce

W polskim systemie prawa pracy od lat istnieje dosyć przejrzysta hierarchia źródeł prawa pracy, które w wielkim uproszczeniu można podzielić na dwie części:

pierwsza to te powszechnie obowiązujące – to jest przepisy powszechnego prawa pracy, takie jak ustawy np. kodeks pracy czy ustawa o szczególnych zasadach rozwiązywania umów o pracę z przyczyn niedotyczących pracowników,

jak również różne rozporządzenia, np. w sprawie wzoru świadectwa pracy.

Ich cechą wspólną jest to, że co do zasady...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12007

Wydanie: 12007

Spis treści
Zamów abonament