Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie każdy pirat pije rum

31 lipca 2021 | Plus Minus | Grażyna Zawadka
autor zdjęcia: Lech Muszyński
źródło: PAP

Są kierowcy, którzy całe życie żyją ze świadomością, że kogoś zabili. Ale też tacy, którzy pokazują „faka". Nowa kategoria to młodzi skłonni do ekstremalnych wyczynów i chwalenia się nimi w sieci.

W tym roku w kraju doszło do 11,6 tys. wypadków – o 570 mniej niż w tym samym czasie minionego. Życie straciło w nich 1149 osób – o niemal sto ofiar mniej. W całym ubiegłym roku wypadków wydarzyło się 23,5 tys. Najczęstsze przyczyny dramatów na drogach od lat są niezmienne: nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu oraz nadmierna prędkość. Zwłaszcza ta ostatnia bije rekordy. Policyjne grupy Speed, działające we wszystkich komendach wojewódzkich w kraju, wyłapują coraz więcej kierowców, którzy mają na liczniku 200 km/h i więcej. Kiedyś takie prędkości były incydentalne.

– Na 440 tys. interwencji podjętych w ubiegłym roku przez policjantów z grup Speed ponad 300 tys. dotyczyło przekroczeń prędkości – podkreśla Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Influencer w porsche

Biegły zbada, jak szybko jechał Patryk D., który w centrum Warszawy zabił pieszego. Ta szokująca tragedia wydarzyła się ponad tydzień temu, w nocy z soboty na niedzielę na ulicy Marszałkowskiej, naprzeciw domów towarowych Centrum. Człowiek poruszający się o kulach zmierzał w stronę Pałacu Kultury. – Przeszedł całą jedną jezdnię, torowisko i za nim jeden pas jezdni. Jeden samochód się zatrzymał i go przepuścił, drugi uderzył w niego z impetem, rozrywając ciało – relacjonuje jeden z policjantów.

Ofiara to 45-latek,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12027

Wydanie: 12027

Zamów abonament