Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Marzenie ściętej głowy

31 lipca 2021 | Plus Minus
źródło: Eric Zachanowich

Opowiedz mi swoją historię, abym mógł cię lepiej poznać" – mówi król Artur (Sean Harris) do swego siostrzeńca sir Gawaina (Dev Patel). Młodzian dopiero co został poproszony, by podczas wigilijnej wieczerzy zająć miejsce po prawicy władcy. Zmieszany, ze wstydem przyznaje, że w zasadzie to nie ma się czym podzielić. „Nie jestem gotów" – wyznaje. „Jeszcze" – dodaje królowa Ginewra (Kate Dickie).

Gdy monarcha zachęca zebranych, by zabawili go jakąś legendą, drzwi do sali otwierają się raptownie. Oto wchodzi Zielony Rycerz (Ralph Ineson), swoista hybryda człowieka i drzewa. Rzuca zgromadzonym wyzwanie, które nazywa świąteczną grą, chcąc sprawdzić, czy podania o nieustraszonych mężczyznach zasiadających przy Okrągłym Stole są zaiste prawdziwe: ktokolwiek pozbawi go głowy, otrzyma w nagrodę jego topór. Jest jednak pewien koszt do poniesienia: dokładnie rok później ten sam śmiałek musi się stawić przed obliczem Zielonego Rycerza, który odda uderzenie. Gawain, zainspirowany rozmową z ich wysokościami, podejmuje rękawicę. Wymierza precyzyjny cios, zdając sobie sprawę, że w kolejne Boże...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12027

Wydanie: 12027

Zamów abonament