Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Początek Drogi

31 lipca 2021 | Plus Minus | Tomasz P. Terlikowski

Miałem wiele wątpliwości po powstaniu Państwowej Komisji ds. Pedofilii. Polityczne uwikłania, styl jej powoływania sprawiał, że obawiałem się, że będzie ona markować działania. Tak się jednak nie stało i za to serdecznie dziękuję zarówno jej przewodniczącemu prof. Błażejowi Kmieciakowi, jak i całemu zespołowi za ich pracę i zaangażowanie. Wielu pokrzywdzonych podkreśla profesjonalizm i empatię pracowników i członków komisji, a spór, w jaki weszła ona z Kościołem hierarchicznym, ukazuje, że nie obawia się niewygodnych z perspektywy władzy problemów.

Raport, który właśnie został opublikowany, jest na to kolejnym ważnym dowodem. Jeśli czytać go uważnie, uderzają bowiem dwie kwestie. „Wszystko wskazuje na to, że w latach 2001–2008 można mówić o systemowym tuszowaniu molestowania seksualnego dzieci i młodzieży poniżej 18. roku życia przez niektórych duchownych katolickich w Polsce" – czytamy w dokumencie. I choć można powiedzieć, że dla ludzi obserwujących problem wykorzystania seksualnego nieletnich w Kościele nie jest to tajemnicą ani zaskoczeniem, to dobrze, że taki wniosek znalazł potwierdzenie w raporcie. Ale jest i drugi, nie mniej istotny, element, a mianowicie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12027

Wydanie: 12027

Zamów abonament