Wszyscy ponosimy odpowiedzialność za bezpieczeństwo IT
ROZMOWA | Krzysztof Silicki, zastępca dyrektora NASK, dyrektor ds. cyberbezpieczeństwa i innowacji
Zdalna praca i nauka, zakupy online, e-urząd, e-bankowość... W czasie pandemii cyfryzacja mocno przyspieszyła. Pojawiły się nowe usługi, ogromne bazy danych (np. osób szczepionych). Czy zabezpieczenia nadążają za gwałtownym rozwojem cyfrowego społeczeństwa? Czy pojawiły się nowe rozwiązania w tym zakresie?
Faktycznie to, co się wydarzyło w marcu 2020 r., w znacznym stopniu przyspieszyło pewne procesy i pojawienie się nowych rozwiązań, jednak postępu w cyfryzacji kraju nie można przypisywać tylko pandemii. Wiele rozwiązań było wdrażanych w ramach wieloletnich projektów, takie jak np. mDokumenty, mObywatel. Z dynamiki realizowania projektów wynika różna specyfika planowania i wdrażania usług cyfrowych.
Nie zmienia to jednak faktu, że niezależnie od tego, ile jest czasu na przygotowanie i wdrożenie danej usługi, niezwykle ważne jest to, by należycie zadbać o jej cyberbezpieczeństwo. Sprawa właściwych zabezpieczeń musi być częścią całego procesu informatycznego życia usługi. W przypadku usług, które muszą powstać szybko, np. w związku z pracą zdalną, procesem szczepień itp. w sukurs przychodzą rozwiązania chmurowe, które z jednej strony dają możliwość szybkiego pozyskania odpowiedniej infrastruktury i aplikacji, z drugiej zaś – przy odpowiednim wyborze dostawcy – zapewniają właściwe standardy bezpieczeństwa. To jest jeden z aspektów tego, o co...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta