Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bank nie zawsze zwróci pieniądze skradzione z konta

04 sierpnia 2021 | Raporty RZ | Maciej Rudke
<W 2020 r.  z podejrzanymi e-mailami zetknęło się  aż 61 proc. internautów,  a z wirusami  i złośliwym oprogramowaniem 47 proc. – wynika  z badań Quality Watch
źródło: Shutterstock

BANKOWOŚĆ | Co robić, by nie paść ofiarą finansowych cyberprzestępców

 

Rozwój bankowości internetowej i mobilnej oraz transakcji wykonywanych także poza bankami trwa od lat, ale w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy proces ten jeszcze przyspieszył ze względu na pandemię. W ogóle aktywność Polaków w sieci mocno wzrosła w tym okresie, trudno się więc dziwić, że dotyczy to też usług finansowych.

Bankowość internetowa i mobilna ma sporo zalet. Operacje takie są szybsze, wygodniejsze, można je wykonywać o dowolnej porze. Jednak rozpowszechnienie cyfrowych operacji nieuchronnie wiąże się z zagrożeniami. Wprawdzie wprowadzane są nowe technologie zwiększające bezpieczeństwo, ale hakerzy także doskonalą swoje metody działania.

Podstawowe zasady

W e-bankowości pojawiły się nowe sposoby uwierzytelniania (technologie biometryczne wykorzystujące unikalne cechy naszego ciała, np. odcisk palca czy tęczówkę oka) oraz kolejne regulacje (tzw. silne uwierzytelnienie oparte na co najmniej dwóch informacjach dotyczących klienta), jednak wciąż w zakresie bezpieczeństwa najwięcej zależy od samych klientów.

Ważne jest urządzenie, z którego korzystamy. Należy unikać logowania do banku z cudzych komputerów i urządzeń mobilnych. Powinniśmy korzystać z dodatkowych programów (np. antywirus, firewall), które chronią przed atakami. Należy regularnie aktualizować system operacyjny i pobierać...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12030

Wydanie: 12030

Spis treści

Reklama

Zamów abonament