Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak uniknąć podwójnego opodatkowania zysków transferowanych do wspólników

04 sierpnia 2021 | Rachunkowość | Rafał Krysa

Wypłata zysków, zwolnionych z podatku lub pozostających poza zakresem opodatkowania nie będzie powodował rewolucji w prowadzeniu ksiąg rachunkowych przez spółki komandytowe po uzyskaniu przez nie statusu podatnika CIT.

 

Od 1 stycznia 2021 r. spółki komandytowe – podobnie jak niektóre spółki jawne – dołączyły do grona podatników CIT. Stosowna nowelizacja, wprowadzona ustawą z 28 listopada 2020 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw (dalej: ustawa nowelizacyjna), pozostawiła jednak wspólnikom spółek komandytowych możliwość odroczenia tego terminu do 1 maja 2021 r.

Podatek wystąpi, ale nie zawsze

W efekcie, z upływem wymienionych terminów spółki komandytowe zobowiązane są do kalkulacji i rozliczania CIT (według stawki 9 proc. lub 19 proc.) od swych bieżących zysków. Dodatkowo, spółki takie są – jako płatnicy – do poboru i odprowadzenia zryczałtowanego PIT lub CIT od wypłat zysków na rzecz wspólników, które to zostały zrównane przez ustawodawcę z przychodami z udziału w zyskach osób prawnych. Co do zasady, zyski generowane poprzez spółki komandytowe są zatem opodatkowane aktualnie dwukrotnie – na poziomie samej spółki (9 proc. lub 19 proc. CIT) oraz przy ich transferze do wspólników (19 proc. CIT/PIT).

Występują...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12030

Wydanie: 12030

Spis treści

Reklama

Zamów abonament