Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Cyberataki i gigantyczne straty światowej gospodarki

04 sierpnia 2021 | Raporty RZ | Katarzyna Kucharczyk
≥Cyberszpiegostwo, ataki ransomware czy phishing to tylko kilka przykładów cyberzagrożeń
źródło: Shutterstock
≥Cyberszpiegostwo, ataki ransomware czy phishing to tylko kilka przykładów cyberzagrożeń

Bezpieczeństwo | Instalacje wodno-kanalizacyjne, elektrownie, służba zdrowia coraz częściej padają łupem hakerów

 

W 2020 r. 64 proc. przedsiębiorstw odnotowało przynajmniej jeden incydent polegający na naruszeniu bezpieczeństwa. To o 10 pkt proc. więcej niż rok wcześniej – wynika z badania KPMG.

Ponad połowa ankietowanych firm przyznała, że konieczność organizacji pracy w trybie zdalnym była dla nich wyzwaniem i zwiększyła podatność na cyberataki. Nic więc dziwnego, że niemal w co czwartej firmie zwiększono budżet na cyberbezpieczeństwo.'

Metody hakerów

Jednym z największych zagrożeń z obszaru cyberbezpieczeństwa jest atak typu ransomware. Polega na zaszyfrowaniu przez hakerów systemów informatycznych, a następnie wysłaniu żądania okupu.

– Szacuje się, że w 2021 r. tego typu ataki będą miały miejsce średnio co 11 sekund. Oznacza to, że w skali globalnej w ciągu każdej minuty możemy się spodziewać nawet kilku incydentów mogących prowadzić do wycieku lub utraty danych – przestrzega Rafał Jaworski, dyrektor operacyjny ProtectHut.

Jak dodaje, cyberprzestępcy wykorzystują tu tak zwane podwójne wymuszenie. Nie tylko szyfrują dane, ale też najpierw sami je pobierają, aby straszyć upublicznieniem i pod dodatkowym naciskiem wymusić wysoki okup. Paradoksalnie często te same dane służą atakującym do oszacowania, jakiego okupu mogą zażądać. Kwota jest ustalana na podstawie analizy wykradzionych dokumentów finansowych. Ofiarami tego typu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12030

Wydanie: 12030

Spis treści

Reklama

Zamów abonament