Kleopatry piszą przyszłość mężczyzn
Spektakle Rodriguesa i Augustynowicz na Festiwalu Szekspirowskim łączy pokazywanie polityki prywatnie.
„Antoniusza i Kleopatrę" z Teatro Nacional D. Maria II w reżyserii portugalskiego giganta europejskiego teatru wybrał do programu tegorocznej, 25. edycji Festiwalu Szekspirowskiego jeszcze jego pomysłodawca i budowniczy Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, profesor Jerzy Limon – zmarły wiosną w wyniku komplikacji covidowych.
Wybór stanowi kolejny dowód artystycznej intuicji wybitnego szekspirologa, ponieważ na początku lipca ogłoszono, że Rodrigues obejmuje dyrekcję Festiwalu Awiniońskiego, najbardziej prestiżowej imprezy teatralnej na kontynencie.
Soundtrack kochanków
„Antoniusz i Kleopatra" znany jest jako najdłuższa tragedia Szekspira, stanowiąca część kronik rzymskich, które wróciły do łask reżyserów. Pokazują bowiem burzliwą historię rzymskiej demokracji, zduszoną przez aspiracje cezarów. Rzecz dzisiaj niezwykle pouczająca.
W popkulturze XX wieku romans egipskiej królowej i rzymskiego generała zaistniał, oczywiście, dzięki filmowi „Kleopatra" Josepha Mankiewicza z 1963 r. z udziałem legendarnej hollywoodzkiej pary Elisabeth Taylor oraz Richarda Burtona.
Do tragedii antycznych bohaterów dodali swoje miłosne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta