Media społecznościowe i skrzynki pocztowe furtką dla hakerów
Technologie | Atak na konto mailowe Michała Dworczyka pokazał, jak ważne jest przestrzeganie zasad cyberbezpieczeństwa
Nie milkną echa po ujawnionym kilka tygodni temu ataku hakerskim na pocztę elektroniczną ministra Michała Dworczyka. Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła w tej sprawie śledztwo. Z kolei cyberprzestępcy co jakiś czas publikują kolejne dokumenty i maile mające pochodzić ze zhakowanej skrzynki.
Znaków zapytania nadal jest bardzo dużo. Nie znamy rzeczywistej skali ataku, czasu jego trwania ani sprawców. Jedno jest jednak pewne: kluczowi politycy korespondowali w sprawach służbowych przy użyciu prywatnych skrzynek nieposiadających odpowiedniego zabezpieczenia. Jeśli doszukiwać się plusów w tej sytuacji, to na pewno przyczyni się ona do wzrostu świadomości i uszczelnienia zabezpieczeń w wielu instytucjach.
Nie tylko poczta
Liczba skrzynek pocztowych systematycznie rośnie. W 2020 r. każdego dnia na świecie wysyłano zawrotną liczbę ponad 300 miliardów wiadomości.
O atakach na znane osoby jest oczywiście najgłośniej, ale mogą one dotyczyć każdego. A przecież cyfrowa skrzynka pocztowa zawiera mnóstwo wrażliwych danych.
– Od skanów ważnych dokumentów po szczere maile wymieniane z przyjaciółmi lub współpracownikami. Nowoczesna poczta w chmurze daje dostęp do historii naszej korespondencji – najczęściej po zalogowaniu bezpośrednio z internetu. Jest to łakomy kąsek dla przestępców. Dlatego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta