Zwolnienie „z powodu COVID-19” z prawem do odprawy
Konieczność ograniczenia zatrudnienia w związku z obawą przed kolejnym lockdownem może uzasadniać wypowiedzenie umowy o pracę. Jest to przyczyna zwolnienia leżąca po stronie pracodawcy.
Wraz z zapowiedziami czwartej fali COVID-19 odżyły obawy przedsiębiorców związane z kolejnym lockdownem. Mając w pamięci niewystarczającą w wielu przypadkach pomoc państwa zapowiadają ostre cięcie kosztów, mające umożliwić im przetrwanie sezonu jesienno-zimowego. W poszukiwaniu oszczędności wybór padł niestety na pracowników – przedsiębiorcy zapowiadają zwolnienia.
Prawo do odwołania
Doświadczenie pokazuje, że pracodawcy mają świadomość istnienia grup pracowników szczególnie chronionych, którym co do zasady nie można skutecznie wypowiedzieć umowy o pracę – np. osób w wieku przedemerytalnym czy kobiet w ciąży. Choć w większości zakładów pracy nie funkcjonują związki zawodowe, pracodawcy, u których one działają, pamiętają również o konieczności przeprowadzenia związkowych konsultacji planowanych zwolnień. Skupiając się na proceduralnych kwestiach wypowiedzenia stosunku pracy zapominają jednak o wymogach stawianych samemu wypowiedzeniu. W tym elemencie zwolnieni pracownicy mogą zaś upatrywać szansy rekompensaty za utratę pracy.
W ostatnim czasie znacznie wzrosła świadomość prawna pracodawców o wymogach stawianych przed nimi w przypadku zamiaru rozwiązania umowy o pracę w trybie dyscyplinarnym. Przykładają coraz większą wagę do treści oświadczenia o rozwiązaniu stosunku pracy w tym trybie. Przyczynili się do tego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta