Jak zbudować zrównoważony system ochrony zdrowia
Wyzwania stojące przed wszystkimi zainteresowanymi skutecznym i szybkim leczeniem – pacjentami, lekarzami, stroną rządową – są bardzo liczne.
Jak zbudować zrównoważony system ochrony zdrowia, odporny nie tylko na obecne, ale i na przyszłe kryzysy, to wiodący temat debaty w salonie „Rzeczpospolitej" poświęconej wyzwaniom w budowaniu takiego systemu w Polsce. Padło kilkadziesiąt postulatów – od dotyczących samego systemu aż po dialog z Ministerstwem Zdrowia z udziałem wszystkich zainteresowanych stron. – Musimy stworzyć mechanizmy, które będą utrzymywały równowagę i struktury współpracujące ze sobą. Fundamenty takiego zrównoważonego systemu to zintegrowana opieka i pomosty między jego elementami. Zrzuciliśmy to teraz na pacjenta, ale to nie pacjent ma być integratorem – mówiła dr Małgorzata Gałązka-Sobotka, dyrektor Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia warszawskiej Uczelni Łazarskiego.
– To, że istnieją – dzięki strategiom, które tworzymy – ramy takiego zrównoważonego systemu, sprawia, że odchodzi się od egoizmu. Gdy ministrem był specjalista z jednej dziedziny, ten obszar był wtedy szczególnie wspierany. Długofalowe strategie odciągają nas od takiego egoizmu – podkreślał w trakcie debaty wiceszef resortu zdrowia Sławomir Gadomski.
Wyzwania stojące przed wszystkimi zainteresowanymi – pacjenci, lekarze, strona rządowa – są niezwykle liczne. Od utrzymania jakości w systemie, poprzez współdziałanie jego elementów po budowanie odporności...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta