Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Prymas Stefan Wyszyński: przywódca Kościoła i Narodu

09 września 2021 | Dodatek IPN

12 września 2021 roku w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie odbędzie się beatyfikacja kardynała Stefana Wyszyńskiego. Przedstawiamy sylwetkę Prymasa Tysiąclecia, który odegrał ważną rolę w najnowszej historii Polski i polskiego Kościoła. DR HAB. RAFAŁ ŁATKA BIURO BADAŃ HISTORYCZNYCH IPN

Stefan Wyszyński urodził się 3 sierpnia 1901 r. w Zuzeli nad Bugiem. Wychowano go w poszanowaniu wartości narodowych i religijnych. Od wczesnego dzieciństwa pragnął zostać kapłanem, dlatego w 1917 r. wstąpił do Gimnazjum im. Piusa X, a następnie do WSD we Włocławku. Oprócz starannego wykształcenia teologicznego wyniósł stamtąd gruntowną wiedzę w zakresie katolickiej nauki społecznej. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1924 r. Swoje zainteresowania rozwijał w czasie studiów na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

Wybitny kapłan

Zdobyte wykształcenie bardzo dobrze przygotowało młodego kapłana do pracy duszpasterskiej we wszystkich grupach społecznych. Ze względu na swoje zaangażowanie społeczne i poglądy był krytykowany przez część kujawskich ziemian i lokalne środowiska narodowe, jako „czerwony ksiądz", opowiadał się bowiem za reformą rolną i parcelacją wielkiej własności ziemskiej. Wyrazem tego była również szeroka działalność publicystyczna dot. kwestii religijnych i społecznych, w tym szereg prac poświęconych ideologii marksistowskiej. Dorobek katolicko-społeczny ks. Wyszyńskiego został zauważony i doceniony przez prymasa Polski kard. Augusta Hlonda, który w 1938 r. powołał go w skład Rady Społecznej przy Prymasie Polski.

W okresie II wojny światowej przebywał poza swoją diecezją, gdyż ukrywał się przed gestapo, m.in. w Koz- łówce, Zakopanem i w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12061

Wydanie: 12061

Spis treści
Zamów abonament