Antysmogowa ostatnia prosta
Zaledwie cztery miesiące zostały do wejścia w życie uchwały antysmogowej, a tymczasem w Katowicach tysiące kopciuchów szykują się na sezon.
Co będzie po 1 stycznia? Mam wrażenie, że z walką o czyste powietrze w Katowicach jest jak z Narodowym Programem Szczepień – władza dwoi się i troi, a katastrofa nadciąga.
Po pierwsze, w latach 2015–2020 dofinansowano z budżetu Katowic wymianę 4865 źródeł ciepła kosztem 42,1 mln zł. Zwiększono też dopłaty na zakup dobrej jakości opału dla osób, które z powodu sytuacji finansowej mają z tym problemy. Bez wątpienia, jeśli chodzi o realizację projektów mających na celu poprawę jakości powietrza, Katowice są liderem w województwie śląskim.
Problem polega na tym, że w dalszym ciągu jest to za mało, a mieszkańcy Katowic duszą się i umierają od smogu. Jak podaje Polski Alarm Smogowy, około 2,5 tys. papierosów rocznie „wypala" niemowlę spacerujące z mamą po katowickich ulicach. Z powodu fatalnej jakości powietrza katowiczanin żyje około dziewięciu miesięcy krócej od przeciętnego Polaka, a...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta