Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie każdy podpis elektroniczny jest równy własnoręcznemu

09 września 2021 | Kadry i Płace | BEATA BRZYSKA Paweł Barański

Złożenie kwalifikowanego podpisu elektronicznego spełnia wymóg zachowania elektronicznej formy czynności prawnej, równej formie pisemnej. W ten sposób można skutecznie zawrzeć m.in. umowę o zakazie konkurencji czy umowę o przeniesienie autorskich praw majątkowych.

Podpisy elektroniczne są coraz powszechniejsze. Na gwałtowny wzrost ich popularności wpłynęła pandemia COVID-19 skutkująca niespodziewanym ograniczeniem bezpośrednich kontaktów międzyludzkich i przeniesieniem ich do świata wirtualnego. Obecnie podpisy elektroniczne umożliwiają dokonanie wielu czynności prawnych, w tym zdalne zawieranie umów.

Pod pojęciem „podpisu elektronicznego" kryje się wiele rozwiązań, ale tylko kwalifikowany podpis elektroniczny zrównany jest mocą prawną z podpisem własnoręcznym.

Według eIDAS

Zgodnie z art. 3 pkt 10 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 910/2014 z 23 lipca 2014 r. w sprawie identyfikacji elektronicznej i usług zaufania w odniesieniu do transakcji elektronicznych na rynku wewnętrznym oraz uchylającego Dyrektywę 1999/93/WE (dalej: Rozporządzenie eIDAS), podpis elektroniczny to dane w postaci elektronicznej, które są połączone lub logicznie powiązane z innymi danymi w postaci elektronicznej i które są użyte przez podpisującego jako podpis.

Rozporządzenie eIDAS definiuje także dwa rodzaje podpisów elektronicznych – podpis zaawansowany (art. 3 pkt 11) oraz jego szczególną postać, zwaną podpisem kwalifikowanym (art. 3 pkt 12). Podpis zaawansowany musi spełniać określone wymogi, tj. być unikalnie przyporządkowany podpisującemu i umożliwiać ustalenie jego tożsamości. Ponadto musi być:...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12061

Wydanie: 12061

Spis treści
Zamów abonament