Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W sprawach o dyskryminację pierwszeństwo mają przepisy unijne

09 września 2021 | Kadry i Płace | Michał Tomczak

Wymogi związane z wyznaniem i przynależnością do kościoła mają charakter niedyskryminujący tylko wtedy, gdy religia lub przekonania stanowią podstawowy, zgodny z prawem i uzasadniony wymóg zawodowy.

Sprawy wywodzące się z rzeczywistości kulturowej zbliżonej do polskiej są w pewien sposób ciekawsze z uwagi na podobieństwa, ale i zaskakujące różnice. W tym przypadku (sprawa C-68/17) mamy do czynienia z katolicką częścią Niemiec na terenie największego niemieckiego landu, Nadrenii Północnej-Westfalii, oraz z pracodawcą będącym szpitalem, którego pośrednim właścicielem jest Kościół katolicki w Niemczech.

Regulaminowe wymogi

Pracowników tego szpitala wiązał regulamin służby kościelnej dotyczący kościelnych stosunków pracy. Zgodnie z jego treścią m.in.: „od pracowników katolickich oczekuje się uznawania i przestrzegania zasad doktryny katolickiej dotyczących wiary i dobrych obyczajów. W szczególności (...) w ramach misji kanonicznej konieczne jest osobiste świadectwo prowadzenia życia osobistego zgodnie z zasadami doktryny katolickiej dotyczącymi wiary i dobrych obyczajów. Dotyczy to również pracowników zajmujących stanowiska kierownicze.".

W tym szpitalu lekarzem i ordynatorem oddziału był doktor Q, zresztą także wyznania katolickiego, co bez pytania zaznaczono w uzasadnieniu wyroku. Doktor rozstał się z żoną bez kościelnego unieważnienia małżeństwa, a następnie zawarł cywilny związek małżeński.

Co z tego faktu miałoby wynikać dla jego pracy? Otóż to, że szpital uznał takie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12061

Wydanie: 12061

Spis treści
Zamów abonament