Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Świadczenia dla pracujących zdalnie bez składek i podatku

14 października 2021 | Kadry i Płace | Michał Balicki Barbara Kolimeczkow

Ryczałt czy ekwiwalent miesięczny przyznany pracownikowi na pokrycie kosztów związanych ze świadczeniem pracy zdalnej, do której został skierowany na podstawie ustawy Covid, nie podlegają podatkowi PIT ani składkom na ZUS.

Praca zdalna z perspektywy przepisów prawa nadal funkcjonuje jako rozwiązanie tymczasowe, do czasu zakończenia pandemii wirusa Covid-19. Jednak z perspektywy pracowników i pracodawców rozwiązanie to wpisało się na stałe w ich relacje. Do czasu, kiedy praca zdalna zostanie kompleksowo uregulowana w  kodeksie pracy, dobrym podejściem do zagadnienia jest oparcie się na istniejących przepisach oraz praktyce, która się wytworzyła. Istotna jest też identyfikacja implikacji podatkowo-ubezpieczeniowych związanych ze świadczeniami przekazywanymi pracownikom świadczącym pracę w formie zdalnej.

Regulacje prawne

Przepisy dotyczące pracy zdalnej zawiera ustawa z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z  zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (tekst jedn. DzU z 2020 r., poz. 1842 ze zm.; dalej: ustawa Covid). Należy pamiętać, że przepisy te funkcjonują równolegle do uregulowań kodeksu pracy dotyczących telepracy.

Przepisy dotyczące telepracy wskazują na bardziej formalny proces wprowadzenia, a także wykonywania pracy w formie telepracy. Natomiast ustawa Covid w art. 3 określa następujące warunki brzegowe pracy zdalnej:

- musi nastąpić polecenie pracy w formie zdalnej, przez czas oznaczony, w zakresie określonym w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12091

Wydanie: 12091

Spis treści

Reklama

Zamów abonament