Świadczenia dla pracujących zdalnie bez składek i podatku
Ryczałt czy ekwiwalent miesięczny przyznany pracownikowi na pokrycie kosztów związanych ze świadczeniem pracy zdalnej, do której został skierowany na podstawie ustawy Covid, nie podlegają podatkowi PIT ani składkom na ZUS.
Praca zdalna z perspektywy przepisów prawa nadal funkcjonuje jako rozwiązanie tymczasowe, do czasu zakończenia pandemii wirusa Covid-19. Jednak z perspektywy pracowników i pracodawców rozwiązanie to wpisało się na stałe w ich relacje. Do czasu, kiedy praca zdalna zostanie kompleksowo uregulowana w kodeksie pracy, dobrym podejściem do zagadnienia jest oparcie się na istniejących przepisach oraz praktyce, która się wytworzyła. Istotna jest też identyfikacja implikacji podatkowo-ubezpieczeniowych związanych ze świadczeniami przekazywanymi pracownikom świadczącym pracę w formie zdalnej.
Regulacje prawne
Przepisy dotyczące pracy zdalnej zawiera ustawa z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (tekst jedn. DzU z 2020 r., poz. 1842 ze zm.; dalej: ustawa Covid). Należy pamiętać, że przepisy te funkcjonują równolegle do uregulowań kodeksu pracy dotyczących telepracy.
Przepisy dotyczące telepracy wskazują na bardziej formalny proces wprowadzenia, a także wykonywania pracy w formie telepracy. Natomiast ustawa Covid w art. 3 określa następujące warunki brzegowe pracy zdalnej:
- musi nastąpić polecenie pracy w formie zdalnej, przez czas oznaczony, w zakresie określonym w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta