Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kolej przejdzie na OZE i magazyny energii

14 października 2021 | Ekonomia i rynek | Bernard Swoczyna

Przyłączanie OZE do kolejowej sieci trakcyjnej może uwolnić energię o wartości ponad 10 mld zł rocznie. Wykorzystanie infrastruktury kolejowej znacznie przyspieszy rozwój magazynowania energii i elektromobilności.

 

Ceny prądu biją rekordy w Polsce i w całej Europie Zachodniej. Energia z węgla czy gazu jest dziś dwu-, trzykrotnie droższa od słonecznej i wiatrowej. Naturalnym kierunkiem dla odbiorców – w tym również kolei – jest szukanie własnego zaopatrzenia. – Spośród aktualnie modernizowanych dworców, 40 proc. będzie ogrzewanych pompą ciepła, 35 proc. zostanie wyposażonych w fotowoltaikę, 30 proc. w zbiorniki retencji wód deszczowych, w 20 proc. deszczówka zostanie wykorzystana do spłukiwania toalet, a w niektórych powstaną zielone dachy – informuje Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP SA. To dopiero początek – kolej zużywa 2,6 TWh prądu rocznie, czyli 1,5 proc. całego krajowego zużycia. Przy obecnych cenach oznacza to wydatek 3,5 mln zł każdego dnia za samą energię – bez kosztów przesyłu i dystrybucji.

Nagły pobór energii

Rewolucja energetyczna na kolei to nie tylko własny prąd, ale też jego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12091

Wydanie: 12091

Spis treści

Reklama

Zamów abonament