Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Za nielegalne zatrudnienie odpowie tylko pracodawca

14 października 2021 | Prawo co dnia | Przemysław Wojtasik

Pensja z pracy na czarno będzie zwolniona z PIT. Wszystkie konsekwencje poniesie firma.

 

Rząd chce walczyć z zatrudnianiem na czarno. W Polskim Ładzie wprowadza sankcje dla pracodawcy i zwolnienie z podatku dla pracowników. Z przyjętej przez Sejm poprawki wynika, że zwolnienie zadziała też wstecznie.

– Wygląda na to, że pracujący na czarno nie musi się już obawiać fiskusa. Nie zapłaci podatku od wypłaconego pod stołem wynagrodzenia. Ani po wejściu w życie Polskiego Ładu, ani za lata wcześniejsze – mówi Marek Gadacz, doradca podatkowy, dyrektor w Andersen Tax & Legal.

Wsteczna abolicja

Nowa regulacja stanowi, że zwolnione z PIT będą przychody pracownika z nielegalnego zatrudnienia (czyli bez potwierdzenia na piśmie w wymaganym terminie rodzaju zawartej umowy i jej warunków) oraz przychody w części, w jakiej pracodawca nie ujawnił ich właściwym organom państwowym. Wejdzie w życie 1 stycznia 2022 r. Ale zgodnie z wprowadzonym przez Sejm przepisem przejściowym zwolnienie ma zastosowanie także do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12091

Wydanie: 12091

Spis treści

Reklama

Zamów abonament