Zachód podzielony jak nigdy
Polaryzacja poglądów poszła tak daleko, że ludzie nie zgadzają się już nawet co do podstawowych faktów.
Z perspektywy Polski kompleksowy sondaż przeprowadzony w 17 krajach przez szanowany waszyngtoński instytut badania opinii publicznej Pew niesie pewne pocieszenie. Okazuje się, że głęboki konflikt, jaki od kilku lat dzieli nasz kraj, nie jest tylko przypadłością polskiego charakteru narodowego. To raczej część znacznie szerszego zjawiska, które trawi z niewielkimi wyjątkami cały rozwinięty świat.
W Ameryce najgorzej
Ludzie chcieliby, aby było inaczej: bardzo szybko rośnie udział respondentów, którzy uważają, że im bardziej różnorodny skład etniczny społeczeństwa, tym jego potencjał rozwoju jest większy. W 2017 r. tak sądziło np. 65 proc. Niemców, ale dziś to już 71 proc. W Hiszpanii przez te cztery lata wskaźnik skoczył z 67 do 78 proc., w Holandii z 50 do 62 proc.
Ale ta ocena wcale nie przekłada się na uznanie, że inny, choć różni się w poglądach, też może mieć rację. Pew kreśli bardzo przygnębiający obraz głęboko podzielonych krajów tak na tle politycznym, jak i etnicznym,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta