W badaniu profilaktycznym nie wolno zatajać chorób
Przedstawienie przez pracownika zaświadczenia, które nie oddaje rzeczywistego obrazu stanu jego zdrowia, może być kwalifikowane jako naruszenie obowiązków pracowniczych.
Pracownicy w moim zakładzie niechętnie poddają się badaniom lekarskim. Tłumaczą, że są one im niepotrzebne, bo czują się zdrowi i w pełni sił. W związku tym zdarzają się sytuacje, gdy przynoszą zaświadczenie od lekarza medycyny pracy po wielu miesiącach od otrzymania skierowania wypisanego przez kadrową. Dlatego mam pytanie, czy umowa o pracę bez przeprowadzonych badań jest ważna? Czy brak badań nie spowoduje, że ZUS uzna zatrudnienie za niepracownicze? Czy pracownik w ramach przeprowadzonych badań musi poinformować lekarza o chorobie, na którą się leczy? – pyta czytelnik.
Przestrzeganie przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy jest podstawowym obowiązkiem pracownika. W szczególności pracownik ma obowiązek poddawać się wstępnym, okresowym i kontrolnym oraz innym zaleconym badaniom lekarskim. Zobowiązany jest też do stosowania się do wskazań lekarskich.
Celem badań lekarskich jest zabezpieczenie pracownika przed wykonywaniem takiej pracy, która może okazać się dla niego szkodliwa.
Ocena zdolności do pracy
Obowiązek poddania się badaniom lekarskim zawiera w sobie nie tylko konieczność stawienia się na badania i uzyskania zaświadczenia lekarskiego, ale również obowiązek współdziałania podczas badania i informowania o istotnych kwestiach dotyczących zdrowia pracownika. Innymi słowy, pracownik powinien...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta