Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

(Nie)dobrowolna składka chorobowa

14 października 2021 | Kadry i Płace | Mariusz Palian

ZUS nie wyłączy już przedsiębiorcy z ubezpieczenia chorobowego, gdy ten spóźni się z opłaceniem składki. Jednocześnie jednak organ rentowy zyska prawo do przymusowego ściągania zaległości z tego tytułu.

Wraz z nowym rokiem w życie wejdą kolejne zmiany w systemie ubezpieczeń społecznych uchwalone na początku wakacji. Wśród przepisów, które objęło wydłużone vacatio legis, są m.in. te upraszczające zasady podlegania przez przedsiębiorców dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu.

Obecne zasady

Zgodnie z ciągle obowiązującymi przepisami osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą podlega ubezpieczeniu chorobowemu dobrowolnie. Istota dobrowolności polega na tym, że przedsiębiorca może zrezygnować z opłacania składek na to ubezpieczenie w dowolnym momencie, a ZUS nie ma możliwości dochodzenia przymusowej ich zapłaty.

Takie rozwiązanie ciągle jeszcze gwarantuje art. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2021 r., poz. 423 ze zm.). Zgodnie z nim ubezpieczenie chorobowe ustaje od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego, za który nie opłacono w terminie składki należnej na to ubezpieczenie. Jeżeli zatem przedsiębiorca chce zrezygnować z dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, wystarczy, że nie opłaci składki na to ubezpieczenie. Ubezpieczenie chorobowe wygasa wówczas z mocy ustawy.

Problem zapominalskich

Taka konstrukcja przepisów stanowi jednak obecnie poważny problem dla przedsiębiorców, którzy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12091

Wydanie: 12091

Spis treści

Reklama

Zamów abonament