Już ruszył wyścig o udział w rynku zielonego wodoru
Rozbudowanie farm wiatrowych i fotowoltaicznych o produkcję wodoru może zwiększyć stabilność systemu elektroenergetycznego i dać możliwość rozwoju OZE.
Dekarbonizacja przemysłu, ciepłownictwa i transportu zgodnie z unijną strategią Europejskiego Zielonego Ładu będzie wymagała dużej ilości zielonego wodoru pozyskiwanego w procesie elektrolizy, w którym wykorzystywana jest energia elektryczna z odnawialnych źródeł energii (OZE). Według Polskiej Strategii Wodorowej Polska potrzebuje dodatkowych 6 GW OZE, czyli drugie tyle, ile dziś mamy farm wiatrowych. Niestety, polscy operatorzy sieci dystrybucyjnych (OSD) już teraz alarmują, że mają problemy z przyłączaniem dodatkowych mocy. Jak informuje Urząd Regulacji Energetyki, w 2020 r. OSD wydali 768 odmów przyłączenia do sieci, z kolei tylko w pierwszym półroczu 2021 r. było ich już 1246, czyli cztery razy więcej niż w tym samym okresie rok temu.
Hybrydyzacja instalacji
Pomóc może hybrydyzacja instalacji OZE, czyli rozbudowywanie farm wiatrowych i fotowoltaicznych o produkcję...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta