Strony wskażą prawo obowiązujące umowę
Swobodny wybór prawa dla umowy o pracę ma miejsce także wtedy, gdy klauzulę wyboru zredagował pracodawca, a pracownik ograniczył się do jej zaakceptowania.
Jedna z kluczowych kwestii przy zatrudnianiu osób pracujących w kilku krajach sprowadza się do pytania o to, jakie prawo będzie brane pod uwagę przy wyznaczaniu uprawnień pracownika. Czy będzie to prawo wybrane w umowie, czy prawo miejsca, w którym pracownik wykonuje pracę? Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej przypomniał podstawowe zasady w tym zakresie w orzeczeniu z 15 lipca 2021 r. (połączone sprawy C-152/20 i C-218/20).
W czym problem
Orzeczenie dotyczy dwóch bardzo podobnych spraw zawisłych przed tym samym rumuńskim sądem.
W pierwszej z tych spraw
(C-152/20) dwóch kierowców ciężarowych twierdziło, że – mimo klauzuli wyboru prawa – powinny mieć do nich zastosowanie włoskie przepisy o płacy minimalnej. Tym samym powinni oni otrzymywać wyższe wynagrodzenie niż wynikające z ich umów. Argumentowali, że swoją pracę zazwyczaj wykonywali we Włoszech, co w świetle Rozporządzenia Rzym I (dalej: Rzym I) powoduje, iż stosuje się do nich te przepisy włoskie, które są korzystniejsze niż rumuńskie. Pracodawca twierdził z kolei, że praca kierowców...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta