Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Strony wskażą prawo obowiązujące umowę

14 października 2021 | Kadry i Płace | Michał Tutaj

Swobodny wybór prawa dla umowy o pracę ma miejsce także wtedy, gdy klauzulę wyboru zredagował pracodawca, a pracownik ograniczył się do jej zaakceptowania.

Jedna z kluczowych kwestii przy zatrudnianiu osób pracujących w kilku krajach sprowadza się do pytania o to, jakie prawo będzie brane pod uwagę przy wyznaczaniu uprawnień pracownika. Czy będzie to prawo wybrane w umowie, czy prawo miejsca, w którym pracownik wykonuje pracę? Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej przypomniał podstawowe zasady w tym zakresie w orzeczeniu z 15 lipca 2021 r. (połączone sprawy C-152/20 i C-218/20).

W czym problem

Orzeczenie dotyczy dwóch bardzo podobnych spraw zawisłych przed tym samym rumuńskim sądem.

W pierwszej z tych spraw

(C-152/20) dwóch kierowców ciężarowych twierdziło, że – mimo klauzuli wyboru prawa – powinny mieć do nich zastosowanie włoskie przepisy o płacy minimalnej. Tym samym powinni oni otrzymywać wyższe wynagrodzenie niż wynikające z ich umów. Argumentowali, że swoją pracę zazwyczaj wykonywali we Włoszech, co w świetle Rozporządzenia Rzym I (dalej: Rzym I) powoduje, iż stosuje się do nich te przepisy włoskie, które są korzystniejsze niż rumuńskie. Pracodawca twierdził z kolei, że praca kierowców...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12091

Wydanie: 12091

Spis treści

Reklama

Zamów abonament