Jak rozliczyć odwrotne obciążenie VAT usług budowlanych świadczonych przez podwykonawców
Generalny wykonawca robót budowlanych może zlecić, w ramach umowy zawartej z inwestorem, ich realizację dalszym wykonawcom. Oni z kolei, mogą – w ramach zleceń w obrębie danej inwestycji – zlecić wykonanie przydzielonego im zakresu prac kolejnym podwykonawcom. Zdarzenia takie należy odpowiednio rozliczyć w księgach.
Na gruncie podatku VAT, świadczenie usług budowlanych wymienionych w załączniku nr 14 do ustawy o VAT (w tym również w ramach napraw gwarancyjnych) przez podwykonawców (w tym także konsorcjantów rozliczających się z wykonanych robót budowlanych w ramach konsorcjum założonego w celu realizacji wspólnego przedsię-
wzięcia inwestycyjnego bezpośrednio z konsorcjantem pełniącym funkcję tzw. „lidera konsorcjum", reprezentującym całe konsorcjum przed inwestorem) objęte jest mechanizmem tzw. „odwrotnego obciążenia" (art. 17 ust. 1 pkt 8 i ust. 1h ustawy o VAT). Procedura ta polega na tym, że podatnikiem VAT, zobowiązanym do rozliczenia tego podatku jest podmiot nabywający takie usługi budowlane (tj. usługobiorca – generalny wykonawca robót budowlanych, podwykonawca „wyższego stopnia"), pod warunkiem łącznego spełnienia następujących warunków:
∑ usługobiorcą jest podatnik VAT, zarejestrowany jako podatnik VAT czynny,
∑ usługodawcą jest podwykonawca robót budowlanych, będący podatnikiem VAT, u którego sprzedaż nie jest zwolniona od tego podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o VAT (zwolnienie podmiotowe dotyczące tzw. „drobnych przedsiębiorców").
Usługodawca (podwykonawca) wystawia na rzecz usługobiorcy (głównego wykonawcy, podwykonawcy „wyższego stopnia") z tytułu realizacji usług...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta