Pracujemy nad poprawą sytuacji w polskiej mieszkaniówce
Reforma planowania przestrzennego, uproszczenie prawa budowlanego, aktywizacja SIM – wylicza inicjatywy Piotr Uściński, wiceminister rozwoju. Resort analizuje też wpływ, jaki mają na rynek zakupy inwestycyjne zarówno funduszy PRS, jak i zwykłych obywateli.
Co się dzieje z zespołem ds. REIT? Pierwsze posiedzenie odbyło się w lipcu, w sierpniu wiceminister Anna Kornecka, szefowa i animatorka tegoż gremium, straciła stanowisko. Zgodnie z rozporządzeniem premiera z kwietnia 2021 r. przewodniczącym zespołu jest przedstawiciel ministra właściwego do spraw budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa w randze sekretarza stanu albo podsekretarza stanu. Kto kieruje teraz pracami, jaka jest przyszłość tego projektu? Przypomnę, że próby stworzenia ram prawnych dla REIT w Polsce trwają szósty rok.
PIOTR UŚCIŃSKI: Podczas pierwszego posiedzenia zespołu, które odbyło się w lipcu tego roku, uczestnicy złożyli swoje uwagi i stanowiska, a później dosłali jeszcze kolejne. Po przeanalizowaniu uwag doszliśmy do wniosku, że oczekiwania co do REIT dotyczyły głównie nieruchomości komercyjnych.
Z tego względu wydaje się, że Ministerstwo Rozwoju (właściwe do spraw mieszkalnictwa) nie jest najwłaściwszym podmiotem, by kierować pracami dotyczącymi regulacji rynku finansowego i inwestycyjnego. Mieszkaniówka w przypadku REIT ma charakter uzupełniający, wobec czego możemy wspomagać prace zespołu, natomiast niekoniecznie nimi kierować. Dlatego zaproponowaliśmy zmianę i jesteśmy w trakcie przekazywania przewodnictwa Ministerstwu Finansów.
Rozumiem potrzebę wprowadzenia REIT do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta