Niesprzedany budynek nie dał korzyści
Kwoty z tytułu zaniechanej inwestycji mogą być potrącone jako koszty, ale gdy podatnik zdecyduje definitywnie, że efekt nakładów poniesionych na nią nie będzie wykorzystywany w przyszłości.
W sprawie chodziło o rozliczenie PIT za 2014 r. przedsiębiorcy zajmującego się robotami budowlanymi. Z końcem grudnia 2014 r. działalność została zlikwidowana w związku z wniesieniem firmy aportem w zamian za udziały. A kłopoty podatnika zaczęły się po tym jak fiskus zakwestionował jego zeznanie roczne, który zarzucił mu m.in. bezpodstawne rozliczenie w koszty zaniechanej inwestycji.
I tak powstał spór czy podatnik jako osoba prowadząca działalność gospodarczą i uzyskująca z tego tytułu przychody, dokonał najpierw zaniechania inwestycji polegającej na wykonywaniu nakładów modernizacyjnych w zakresie prac remontowo-budowlanych (przebudowie, rozbudowie i rozbiórce) w budynku usługowym gastronomiczno-biurowym, a następnie ją zbył.
Podatnik nie zgadzał się z fiskusem, że w jego przypadku nie można mówić o zaniechanej inwestycji. Ale Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie nie przyznał mu racji. Zgodził się z fiskusem, że w sprawie nie doszło do zbycia zaniechanej przez skarżącego inwestycji, w konsekwencji zakwestionowane wydatki nie spełniają warunków do uznania ich za koszty uzyskania przychodów.
To stanowisko ostatecznie potwierdził Naczelny Sąd Administracyjny. Sąd zauważył, że ustawodawca ogranicza...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta