Odprawę dla zwalnianego pracownika trzeba opodatkować
Od odpraw wypłaconych w ramach programu dobrowolnych odejść pracodawca musi pobrać zaliczkę na podatek dochodowy.
Spółka – pracodawca wprowadziła uchwałą Program Dobrowolnych Odejść (PDO) mający na celu redukcję zatrudnienia w spółce. Kilkudziesięciu pracowników złożyło wniosek o przystąpienie do PDO realizowanego przez pracodawcę. Wnioski te zostały pozytywnie rozpatrzone i pracownikami tymi rozwiązano umowę pracę na podstawie art. 30 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy w związku z ustawą o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracownika. Zwalniani w ramach programu PDO otrzymali odprawę pieniężną z przyczyn niedotyczących pracownika. Czy spółka jako płatnik powinna pobrać PIT od wypłacanych zwalnianym pracownikom świadczeń z tytułu PDO, w których skład wchodzą: odszkodowanie z PDO, rekompensata z PDO, odprawa z przyczyn niedotyczących pracownika PDO? – pyta czytelnik.
Zgodnie z zasadą powszechności opodatkowania zawartą w art. 9 ust. 1 ustawy o PIT, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów zwolnionych od podatku oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Przychodami (...) są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń (zob....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta