Jak rozliczyć w księgach koszty opracowania patentu
Coraz więcej firm inwestuje w innowacje, które mogą wymagać zakupu lub zarejestrowania patentu. Te transakcje powinny znaleźć odzwierciedlenie w dokumentacji rachunkowej.
Ostatnie lata śmiało określić można czasem wszechobecnej transformacji. Cyfryzacja wymusiła zmiany w nieomal wszystkich branżach. Pandemia koronawirusa Covid-19 istotnie przyspieszyła zmiany technologiczne. Wiele firm musiało zmienić swój sposób działania, dostosować procesy do zmieniającego się świata. Znalazło to odzwierciedlenie w zwiększonych nakładach na rozwój nowych technologii oraz na zmiany w produktach, usługach i procesach. Przedsiębiorstwa, którym udało się wprowadzić innowacje chętnie patentują swoje rozwiązania, a niektórzy wykorzystują przygotowane przez innych wynalazki zakupują patenty.
Czym jest patent
Zgodnie z definicją Urzędu Patentowego Rzeczpospolitej Polskiej patent to prawo do wyłącznego korzystania z wynalazku przez określony czas, w sposób zarobkowy (przemysłowy, handlowy) na terytorium danego państwa lub państw, przyznane przez kompetentny organ państwowy, regionalny lub międzynarodowy.
Warunki udzielania praw do patentów są określone w ustawie Prawo własności przemysłowej. Zgodnie z art. 63 tej ustawy przez uzyskanie patentu nabywa się prawo wyłącznego korzystania z wynalazku w sposób zarobkowy lub zawodowy na całym obszarze Rzeczypospolitej Polskiej. Czas trwania patentu wynosi 20lat od daty dokonania zgłoszenia wynalazku w Urzędzie Patentowym.
Urząd Patentowy pobiera opłaty na dwóch...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta