Dobre szacowania to klucz do właściwego zarządzania ryzykiem
Jedną z branż, która notorycznie zmaga się z trudnościami przy szacowaniu wartości zamówienia, jest branża B+R. Szacować należy to, co można przewidzieć, biorąc pod uwagę wszelkie źródła finansowania.
Niewłaściwe szacowanie wartości zamówienia – często traktowane przez zamawiających po macoszemu – może niekiedy pociągać za sobą poważne konsekwencje. Dotyczy to w szczególności takich sytuacji, w których wartość zamówienia waha się w granicy progu ustawowego (130 000 zł) lub progów unijnych. Niewłaściwe oszacowanie wartości zamówienia, prowadzące w szczególności do niestosowania ustawy – Prawo zamówień publicznych lub nieumieszczenia ogłoszenia o zamówieniu we właściwym publikatorze, może przysporzyć sporo problemów.
Po pierwsze, wiązać się to może z naruszeniem dyscypliny finansów publicznych, a w przypadku podmiotów nieobjętych tą ustawą – nałożeniem kar pieniężnych przez prezesa UZP. Po drugie, działanie takie może prowadzić do unieważnienia zawartej z wykonawcą umowy przez sąd lub Krajową Izbę Odwoławczą. Co jednak najbardziej istotne, w przypadku, w którym zamówienie finansowane jest ze środków unijnych, pominięcie stosowania ustawy lub zastosowanie niewłaściwych przepisów (np. właściwych dla wartości podprogowej zamiast wartości powyżej progów unijnych) może skutkować całkowitą utratą dofinansowania przyznaną w ramach środków unijnych.
W tym przypadku jest trudniej
Jedną z branż, która notorycznie zmaga się z trudnościami w zakresie właściwego szacowania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta