Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Narodowe pogaństwo zamiast chrześcijaństwa

27 listopada 2021 | Plus Minus | Tomasz P. Terlikowski

Rozejście się nauczania Kościoła i praktyki politycznej obozu władzy oraz jej sprzymierzeńców nie jest przypadkiem. To kwestia głębokiej różnicy w rozumieniu katolickiej moralności i jej roli w życiu społecznym.

Tak ostrego rozejścia się nauczania Kościoła hierarchicznego z głosem dużej części prawicy dawno już w Polsce nie było. Politycy wzywają biskupów do zmiany stanowiska, do porzucenia zbiórki na rzecz migrantów i modlitw za nich. Nawet niektórzy księża deklarują, że oni będą się modlić nie za migrantów, ale wyłącznie za polskie wojsko i o ochronę granic. Z kolei prawicowi liderzy opinii wzywają, by przestać dawać na tacę, dopóki biskupi nie „otrząsną się" z promigracyjnego amoku.

W ważnych tytułach prasowych publicyści – często ci sami, którzy bronili biskupów przed rozliczeniami w kwestii pedofilii – przekonują, że Kościół powinien zmienić linię i zamiast troszczyć się o ludzi na granicy, skupić się na obronie cywilizacji przed zalewem islamskich najeźdźców („nachodźców") oraz na wsparciu żołnierzy i wzywaniu do masowych modlitw za ojczyznę. Apel Konferencji Episkopatu Polski o dopuszczenie w strefę nadgraniczną organizacji humanitarnych został uznany za uleganie propagandzie Mińska i Moskwy, a każdy, kto podpisuje się pod takimi hasłami, jest określany mianem „pożytecznego idioty".

Kiedy biskup Rafał Markowski wystąpił w spocie z artystami, apelując o pomoc dla migrantów i traktowanie ich po ludzku, na jego głowę posypały się gromy. Jeden z tygodników prawicowych oznajmił nawet, że apel o pomoc dla migrantów...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12127

Wydanie: 12127

Zamów abonament