Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nazywano nas oszołomami, posłańcami diabła

27 listopada 2021 | Plus Minus | Eliza Olczyk
Janusz Palikot oglasza koniec Twojego Ruchu i założenie koła poselskiego Ruch Palikota,  5 marca 2013 r. Na zdjęciu:  razem z Michałem Kabacińskim, rzecznikiem ugrupowania
autor zdjęcia: Krystian Maj
źródło: Forum
Janusz Palikot oglasza koniec Twojego Ruchu i założenie koła poselskiego Ruch Palikota, 5 marca 2013 r. Na zdjęciu: razem z Michałem Kabacińskim, rzecznikiem ugrupowania

Nazywano nas oszołomami, posłańcami diabłaMichał Kabaciński, były poseł Twojego Ruchu Podaliśmy rękę Platformie Obywatelskiej w najtrudniejszym momencie, nie zyskując nic. Pojawiły się wtedy takie sugestie, że Ruch Palikota to jest projekt wymyślony w gabinecie Donalda Tuska.

Plus Minus: Miał pan 23 lata, gdy został posłem Ruchu Palikota. W innych partiach w takim wieku zaczyna się karierę w młodzieżówce, a pan zasiadł w parlamencie.

Jeszcze wtedy studiowałem. Gdy przychodziłem na zajęcia już jako poseł, ludzie nie bardzo wiedzieli, jak się do mnie zwracać. Studenci dość szybko oswoili się z nową sytuacją, ale wykładowcy nie wiedzieli, czy mówić do mnie tak, jak wcześniej, czyli „panie Michale", czy „panie pośle". To było dość zabawne (śmiech).

Dlaczego wybrał pan Ruch Palikota, a nie młodzieżówkę np. PO albo SLD?

Miałem znajomych w Młodych Demokratach i czasami rozmawiałem z nimi o potencjalnym zaangażowaniu. Zawsze słyszałem: „my tak naprawdę czekamy na kampanię wyborczą i wtedy nas proszą, żebyśmy im pomagali". Nie uśmiechało mi się bycie takim chłopcem z ulotkami. Poza tym w „starych" partiach dało się zauważył takie myślenie, że młodzi nie nadają się do wielkiej polityki. Gdy 2010 r. Janusz Palikot założył stowarzyszenie Twój Ruch, poszedłem na ich spotkanie. Po spotkaniu Palikot powiedział, żeby w sali zostały te osoby, które chcą robić coś więcej, niż tylko przychodzić na pogadanki. I tak zostałem w stowarzyszeniu Ruch Palikota.

A czym było to „coś więcej"?

Na przykład poruszanie kwestii, które elektryzują opinię publiczną. Bardzo mi się...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12127

Wydanie: 12127

Zamów abonament