Kto jest pracodawcą kuratora sądowego
Pracodawcą kuratora jest sąd, w którym on pracuje, a nie ten, który ma więcej uprawnień.
Wciąż pojawiają się wątpliwości, kto jest pracodawcą kuratora sądowego, zwłaszcza że istotne uprawnienia posiada prezes sądu okręgowego, a zdecydowana większość kuratorów pracuje w sądach rejonowych.
Służba kuratorska zorganizowana jest na poziomie sądu okręgowego (por. art. 35 ustawy z 27 lipca 2001 r. o kuratorach sądowych). Kuratorzy wykonują swoje zadania przede wszystkim w sądach rejonowych, a także w okręgowych (kuratorzy okręgowi i ich zastępcy).
Przypomnieć warto, że według art. 4 ww. ustawy kuratora zawodowego mianuje, odwołuje, przenosi do innego sądu lub zespołu kuratorskiej służby sądowej albo zawiesza w czynnościach prezes sądu okręgowego, na wniosek kuratora okręgowego. Zatem to prezes sądu okręgowego decyduje o nawiązaniu stosunku pracy z kuratorem zawodowym. Ma on także uprawnienie do przeniesienia go oraz zawieszenia w czynnościach. Decyduje także o odwołaniu kuratora. Czy jednak oznacza to, że jest pracodawcą każdego kuratora w podległym mu okręgu sądowym? Uważam, że nie.
Wynika to z definicji pracodawcy zawartej w art. 3 kodeksu pracy. Według tego przepisu pracodawcą jest jednostka organizacyjna, choćby nie posiadała osobowości prawnej, a także osoba fizyczna, jeżeli zatrudniają one...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta