Dwie strony medalu rozwoju branży OZE w Polsce
Atrakcyjność sektora odnawialnych źródeł energii w Polsce rośnie, niemniej jego dalszy rozwój będzie uzależniony od zmniejszenia barier regulacyjnych, inwestycji w infrastrukturę przesyłową oraz możliwości wykorzystania rynkowych mechanizmów finansowania inwestycji.
opinia partnera: EY Polska
Polska utrzymała 22. pozycję w najnowszej 58. edycji rankingu EY Renewable Energy Country Attractiveness Index (RECAI), indeksu obejmującego 40 krajów najbardziej atrakcyjnych dla energetyki odnawialnej pod względem inwestycji i rozwoju technologii. Znajduje się także w środku stawki w zakresie atrakcyjności dla korporacyjnych umów na zakup energii elektrycznej (korporacyjne umowy PPA). Biorąc pod uwagę obecną sytuację na rynku oraz rosnące zainteresowanie sektorem inwestorów OZE i dużych odbiorców energii, należałoby oczekiwać, że w kolejnych edycjach rankingu pozycja Polski się poprawi. Wymaga to jednak konkretnych działań, bo obecne tempo rozwoju OZE w Polsce może nie być wystarczające do osiągnięcia znaczących efektów w zakresie dekarbonizacji gospodarki i obniżenia emisji dwutlenku węgla do 2030 r. i w kolejnych dekadach.
Poza obiektywnymi czynnikami wpływającymi na szybszy rozwój sektora OZE, takimi jak wzrost cen energii elektrycznej czy polityka klimatyczna i działania związane ze zrównoważonym rozwojem, kluczową rolę odgrywają regulacje rynku energii, które zarówno mogą stymulować, jak i ograniczać przyrost mocy wytwórczych w odnawialnych źródłach energii.
Ustawa offshore przykładem
na efektywne stymulowanie rozwoju sektora...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta