Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dwie strony medalu rozwoju branży OZE w Polsce

05 stycznia 2022 | Ekonomia i rynek | Maciej Markiewicz

Atrakcyjność sektora odnawialnych źródeł energii w Polsce rośnie, niemniej jego dalszy rozwój będzie uzależniony od zmniejszenia barier regulacyjnych, inwestycji w infrastrukturę przesyłową oraz możliwości wykorzystania rynkowych mechanizmów finansowania inwestycji.

 

opinia partnera: EY Polska

Polska utrzymała 22. pozycję w najnowszej 58. edycji rankingu EY Renewable Energy Country Attractiveness Index (RECAI), indeksu obejmującego 40 krajów najbardziej atrakcyjnych dla energetyki odnawialnej pod względem inwestycji i rozwoju technologii. Znajduje się także w środku stawki w zakresie atrakcyjności dla korporacyjnych umów na zakup energii elektrycznej (korporacyjne umowy PPA). Biorąc pod uwagę obecną sytuację na rynku oraz rosnące zainteresowanie sektorem inwestorów OZE i dużych odbiorców energii, należałoby oczekiwać, że w kolejnych edycjach rankingu pozycja Polski się poprawi. Wymaga to jednak konkretnych działań, bo obecne tempo rozwoju OZE w Polsce może nie być wystarczające do osiągnięcia znaczących efektów w zakresie dekarbonizacji gospodarki i obniżenia emisji dwutlenku węgla do 2030 r. i w kolejnych dekadach.

Poza obiektywnymi czynnikami wpływającymi na szybszy rozwój sektora OZE, takimi jak wzrost cen energii elektrycznej czy polityka klimatyczna i działania związane ze zrównoważonym rozwojem, kluczową rolę odgrywają regulacje rynku energii, które zarówno mogą stymulować, jak i ograniczać przyrost mocy wytwórczych w odnawialnych źródłach energii.

Ustawa offshore przykładem

na efektywne stymulowanie rozwoju sektora...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12158

Wydanie: 12158

Spis treści

Reklama

Zamów abonament