Odpowiedzialność sędziego za działalność orzeczniczą
Sędziowie mogą ponosić odpowiedzialność, w tym karną, nie tylko za działalność zawodową, ale nawet za treść wydawanych orzeczeń.
Coraz częściej wybrzmiewa pogląd, że sędziowie nie mogą ponosić odpowiedzialności za działalność zawodową, w tym za treść wydawanych orzeczeń. Co dziwne, taki pogląd jest forsowany nie tylko przez pracowników mediów, działaczy organizacji partyjnych i politycznych czy prawników aktywnych w stowarzyszeniach, które z natury rzeczy muszą bronić swoich znajomych i kolegów według zasady pomagania sobie nawzajem (stania „murem za...") nawet bez znajomości sprawy i zadawania zbędnych pytań.
Tego jeszcze nie było!
Pogląd taki został wyrażony również przez kolegium SN. Oto w uchwale nr 2/2001 „stanowczo sprzeciwiło się praktyce kierowania przez Prokuraturę wniosków o wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej sędziów opartych na zarzutach związanych z procesem orzekania". Podobny wydźwięk miały uchwały nr 3/2001, gdzie kolegium zobowiązało pierwszego prezesa SN „do przywrócenia skutków wymienionych w zarządzeniu nr 48/2000 Pierwszego Prezesa", a mówiąc wprost, do zawieszenia działania Izby Dyscyplinarnej rozpoznającej sprawy dyscyplinarne sędziów oraz wnioski o zezwolenie na pociągnięcie sędziów do odpowiedzialności karnej.
Wprost do tej problematyki odnosi się też uchwała kolegium nr 4/2020, która apeluje do pierwszego prezesa o wstrzymanie wpływu do ID spraw o zezwolenie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta