Czyżby to była nieustanna inwigilacja?
Pojawiające się ostatnio informacje o inwigilacji osób publicznych w Polsce przy użyciu programu Pegasus dają asumpt do szerszego spojrzenia na problem działalności operacyjnej uprawnionych do tego w kraju służb specjalnych oraz koniecznej, niezależnej kontroli sądowej nad tym procesem, która obecnie nie jest właściwie sprawowana.
Podsłuch stosowany w postępowaniu karnym tradycyjnie dzieli się na tzw. podsłuch procesowy w sposób wyczerpujący ujęty w kodeksie postępowania karnego oraz tzw. podsłuch pozaprocesowy (operacyjny) stosowany poza procesem karnym w ramach czynności operacyjno-rozpoznawczych, w sposób tajny. Dopuszczalny jest on na podstawie uprawnień przewidzianych w tzw. ustawach policyjnych (policja, Straż Graniczna i in.).
Wyważyć proporcje
Działalność operacyjna policji i innych służb, regulowana w ustawodawstwie zwykłym i realizowana w warunkach niejawności, pozostaje w wyraźnej opozycji do praw zasadniczych jednostki. Szczególnie do prawa do prywatności, konstytucyjnej wolności komunikowania się i związanej z tym ochrony tajemnicy komunikowania się, ochrony autonomii informacyjnej (art. 47, 49 i 51 Konstytucji RP), a także z konstytucyjną gwarancją sądowej ochrony praw jednostki (art. 45). W myśl art. 49 konstytucji „zapewnia się wolność i ochronę tajemnicy komunikowania się(...)". Wprawdzie dopuszcza on możliwość...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta