Podatek odroczony w spółkach komandytowych
Zbliżający się okres sporządzania sprawozdań finansowych niesie dodatkowe obowiązki dla spółek komandytowych, nie tylko w zakresie kalkulacji bieżącego podatku dochodowego. Muszą one pamiętać o ujęciu w księgach rachunkowych odroczonego podatku dochodowego.
Rok 2021 przyniósł istotną zmianę dla spółek komandytowych, które w świetle obowiązujących przepisów stały się podatnikami CIT. Ustawodawca przewidział możliwość wyboru daty nabycia tego statusu. Znowelizowane przepisy obowiązują od 1 stycznia 2021 r., jednak spółka mogła zdecydować o odroczeniu stosowania nowych zasad od dnia 1 maja 2021 r.
Skąd obowiązek
Obowiązek kalkulacji podatku odroczonego wynika z faktu, że nie wszystkie operacje gospodarcze wpływają w tym samym okresie na wynik bilansowy i podatkowy jednostki. Przy kalkulacji podatku dochodowego rozróżnia się różnice trwałe i przejściowe. Różnica trwałe dotyczą przychodów i kosztów bilansowych, które ze względu na przepisy ustawy o podatku dochodowym nie są przychodami podlegającymi opodatkowaniu i kosztami uzyskania przychodów w bieżącym roku podatkowym, jak również nie staną się nimi w kolejnych okresach obrachunkowych. Są to różnice stałe, wynikające z odmiennych zasad bilansowych i podatkowych. Przykładami różnic trwałych są:
∑ zapłacone kary, grzywny i odszkodowania;
∑ amortyzacja samochodu osobowego o wartości powyżej 150 tys. zł;
∑ odsetki od zaległości podatkowych;
∑ wydatki i reprezentację.
Różnice przejściowe dotyczą rozbieżności pomiędzy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta