Cesja wierzytelności poniżej wartości nominalnej bez VAT
Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług dotyczące cesji wierzytelności nie rozstrzygają wątpliwości, czy takie transakcje powinny podlegać opodatkowaniu tym podatkiem. W podejściu organów podatkowych oraz sądów administracyjnych można zaobserwować istotne rozbieżności interpretacyjne w tym zakresie.
W artykule przedstawiona została sprawa rozstrzygnięta przez Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 8 lipca 2021 r. (I FSK 1916/18), a dotycząca cesji wierzytelności poniżej wartości nominalnej.
Stan faktyczny
Sprawa zawisła przed Naczelnym Sądem Administracyjnym dotyczyła przedsiębiorcy prowadzącego działalność polegającą na obrocie wierzytelnościami. Zdaniem skarżącej świadczone przez nią usługi korzystają ze zwolnienia przedmiotowego z podatku VAT. Są to bowiem usługi w zakresie długów oraz usługi pośrednictwa w zakresie tych usług. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał jednak, że opisana działalność wyczerpuje znamiona/cechy umowy nienazwanej factoringu stanowiącej odpłatne świadczenie usług, które podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem VAT według stawki podstawowej. Sąd I instancji uznał to stanowisko za nieprawidłowe. W wydanym orzeczeniu wskazując, iż przedmiotowa działalność nie stanowi odpłatnej usługi, w rozumieniu ustawy o VAT, a w konsekwencji nie podlega opodatkowaniu. Nabycie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta