Wyroki wstępne – zmiany warte rozważenia dla sprawności procesów
Z powodu dodatkowego wyroku w jednej sprawie nie można liczyć na przyspieszenie sprawy.
Zgodnie z art. 318 § 1 k.p.c. sądy wydają wyroki wstępne, uznając roszczenie pozwu za usprawiedliwione co od zasady. Jeżeli wyrok wstępny się uprawomocni, można przystąpić do sporu o wysokość żądania – zarządzić dalszą część rozprawy i postępowanie dowodowe. Chodzi więc o to, że zamiast jednego wyroku o zasadzie i wysokości żądania pozwu trzeba będzie wydać przynajmniej dwa. Jeden o zasadzie żądania, a drugi o jego wysokości, oraz rozpatrzyć odpowiednią ilość apelacji.
Kodeks nie wyjaśnia powodu wyrokowania ograniczonego „co do zasady", ponieważ każdy wyrok zawsze w sobie tę treść zawiera bez względu na wynik procesu. Kodeks wyjaśnia jedynie, że jest dopuszczalne, aby w miejsce jednego wyroku zostały wydane dwa – o tym samym pozwie. A przesłanki wydzielenia wyroku o zasadzie roszczenia pokazuje dopiero doktryna i orzecznictwo. Wydanie wyroku wstępnego jest dopuszczalne i uzasadnione, gdy sama zasada pozwu jest według oceny sądu wątpliwa i pozostaje przedmiotem sporu stron. Ponadto gdy sporna jest także wysokość roszczenia, a jej ustalenie połączone z pracochłonnym, długotrwałym i kosztownym postępowaniem dowodowym.
W tym miejscu odsyłam do klarownych i przekonujących argumentów orzecznictwa, np. zawartych w postanowieniu Sądu Najwyższego z 27 czerwca 2017 r., sygn. II CZ 28/17, o zasadności i dopuszczalności wydania wyroku wstępnego. Jest to oczywiście rozumowanie skierowane ku zgodności z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta