Specyfika firmy istotna dla odliczenia
Nie zawsze, gdy podatnik pozwala pracownikowi parkować samochód w miejscu zamieszkania i wykorzystywać go w celu dojazdu do i z miejsca pracy, to nie można uznać, że jest wykorzystywany wyłącznie w związku z działalnością gospodarczą.
Sprawa dotyczyła spółki, która wystąpiła o interpretację w zakresie prawa do pełnego odliczenia VAT od wydatków związanych z użytkowaniem samochodu służbowego.
Wyjaśniła, że zajmuje się budową dróg i autostrad. W działalności użytkuje auta.
Spółka podkreśliła, że zazwyczaj place budowy oddalone są od bazy o kilkadziesiąt, a nawet kilkaset kilometrów. Wielu pracowników mieszka w znacznej odległości od siedziby. Z uwagi na brak komunikacji i znaczący czas, jaki pracownicy muszą poświęcić na dojazd na bazę, aby pobrać samochody służbowe często rezygnują z zatrudnienia.
Dlatego aby zachęcić ich do pozostania spółka planuje udostępniać im samochody służbowe. Parkowanie pojazdu po zakończeniu pracy następowałoby w miejscu zamieszkania.
Spółka zaznaczyła, że z pracownikami zostanie podpisana specjalna umowa, a zasady używania aut zostaną określone w regulaminie. Przy czym załącznik do procedury wprowadzi bezwzględny zakaz używania ich do jakichkolwiek celów prywatnych pracowników.
Spółka była przekonana, że w tych okolicznościach ma prawo do pełnego odliczenia VAT od wydatków związanych z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta