Towaru raz wykorzystanego w działalności opodatkowanej nie odsprzedamy bez VAT
Zbywca nie może korzystać ze zwolnienia dostawy towarów od podatku VAT na tej tylko podstawie, że z tytułu ich nabycia nie przysługiwało mu prawo do odliczenia podatku naliczonego, jeżeli towary wykorzystywał w działalności opodatkowanej, nawet jeśli działalność ta miała dla niego charakter marginalny.
Takie stanowisko wyraził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 13 października 2021 r. (0112-KDIL1-1.4012.508.2021.2.AW).
Zgodnie z ustawą o VAT, zwolniona od podatku jest dostawa towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Stan faktyczny
Na tle powyższej regulacji z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej zwróciła się spółka będąca towarzystwem funduszy inwestycyjnych. Jak wskazała, funkcjonuje ona w szczególnym reżimie prawnym, wobec czego wyłącznym przedmiotem jej działalności jest tworzenie funduszy inwestycyjnych, zarządzanie nimi i reprezentowanie ich wobec osób trzecich. Usługi w tym zakresie są zwolnione od podatku.
Do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta