Zmiana prawa a wzrost kosztów budowy inwestycji infrastrukturalnych
Koszty realizacji inwestycji mogą zwiększyć się aż do takiego stopnia, że wynagrodzenie ustalone w umowie przestaje być adekwatne i nie zapewnia wykonawcom zakładanej rentowności kontraktu, a dla zamawiających może wiązać się z przekroczeniem przewidywanych budżetów – piszą autorzy.
Realizacja długoterminowych kontraktów budowlanych od zawsze wiązała się z istotnym ryzykiem zmian otoczenia zewnętrznego, w tym przepisów prawa, które w mniejszym lub większym stopniu oddziałują na inwestycje budowlane, zwłaszcza na wzrost kosztów ich realizacji. Zagadnienie to stało się przedmiotem naszych badań, które omówimy poniżej.
Brak przewidywalności i stałości
W ostatnich miesiącach we współpracy z partnerem technicznym1 oraz partnerem prawnym2 przeprowadziliśmy badanie rynku w postaci ogólnopolskiej ankiety na temat wpływu zmian przepisów prawa na wzrost kosztów realizacji inwestycji infrastrukturalnych. Punktem wyjścia dla naszych analiz był brak przewidywalności i stałości prawa dotykający przede wszystkim wykonawców i inwestorów, ale także innych uczestników rynku. Na bazie ankiety oraz naszych doświadczeń zawodowych powstał raport branżowy dotyczący wpływu zmian przepisów prawa na inwestycje budowlane realizowane w unijnej perspektywie finansowej na lata 2014-20203, analizujący tę tematykę zarówno w aspekcie finansowym (zwiększony koszt inwestycji), czasowym (wpływ zmian prawa na termin zakończenia inwestycji), jak i dodatkowych zobowiązań dla uczestników procesu inwestycyjnego (zwiększony zakres zobowiązań wykonawców i inwestorów).
Wyłącznie w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta