Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wypłata zysków lub zaliczek na poczet przewidywanych zysków

21 stycznia 2022 | Biznes w czasie pandemii | Maciej Wasilewski Aleksandra Bobińska

Regulacje podatkowe, które weszły w życie 1 stycznia 2022 r., skłoniły część przedsiębiorców do rozważenia zmiany dotychczasowej formy działalności gospodarczej. Przed podjęciem takiej decyzji, powinni jednak poznać zasady wypłaty zysków i zaliczek na ich poczet w innych spółkach.

Doradcy podatkowi najczęściej rekomendują przedsiębiorcom przekształcenie swojej działalności w spółki osobowe: spółki komandytowe lub spółki komandytowo-akcyjne. Dla przedsiębiorców prowadzących działalność związaną ze szczególnym ryzykiem, jeżeli spełniają warunki do objęcia ich podatkiem ryczałtowym od przychodów (potocznie zwanym estońskim CITem), za atrakcyjną uważana jest również spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (z o.o.).

Wypłata zysków lub zaliczek na poczet przewidywanych zysków powinna być jednym z czynników, które decydują o wyborze formy prawnej, w której będzie prowadzona działalność, dlatego też chcielibyśmy przybliżyć to zagadnienie i wskazać na różnice w regulacji tej kwestii w ww. spółkach.

Zysk i zaliczka na poczet zysku w spółce komandytowej

1. Zysk

Prawo wspólników spółki komandytowej do żądania podziału i wypłaty należnego im udziału w zysku niezwłocznie po zakończeniu roku obrotowego regulują pośrednio przepisy dotyczące spółki jawnej. Jeżeli umowa spółki nie stanowi inaczej, udział komandytariusza w zysku odpowiada wysokości faktycznie przez niego wniesionego wkładu. Ustawodawca wskazał, że udziału komandytariusza w zysku spółki nie można wyłączyć. Umowa spółki może co...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12171

Wydanie: 12171

Spis treści

Reklama

Zamów abonament