Jakie terminy w umowach, jakie w fakturach
Regionalna izba obrachunkowa w trakcie kontroli zarzuciła naszemu urzędowi (wójtowi) nieprawidłowości w wystawianiu faktur z tytułu umów dzierżawy. Podano, że czynsz według postanowień umów był płatny do 10. każdego miesiąca, a faktury miały inne terminy, np. 14 dniowy, albo do 15 czy 20 dnia miesiąca. Czy jest to nieprawidłowość? Czy można się odwołać od kontroli – pyta radna.
Z kontekstu podanego stanu faktycznego należy wnioskować, że gmina wystawiała faktury z tytułu umów dzierżawy mienia samorządowego. Niewątpliwie gmina jako jednostka samorządu ma prawną możliwość gospodarować własnym mieniem. W tym zakresie na uwagę zasługuje choćby art. 13 ust. 1 ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jedn. Dz.U. z 2021 r., poz. 1899 ze zm.). Z jego treści wynika zaś, że z zastrzeżeniem wyjątków wynikających z ustaw, nieruchomości mogą być przedmiotem obrotu. W szczególności nieruchomości mogą być przedmiotem sprzedaży, zamiany i zrzeczenia się, oddania w użytkowanie wieczyste, w najem lub dzierżawę, użyczenia, oddania w trwały zarząd, a także mogą być obciążane ograniczonymi prawami rzeczowymi, wnoszone jako wkłady niepieniężne (aporty) do spółek, przekazywane jako wyposażenie tworzonych przedsiębiorstw państwowych oraz jako majątek tworzonych fundacji.
Umowa dzierżawy ma normatywne źródło w przepisach Kodeksu cywilnego (tekst jedn. Dz.U. z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta