Ceny będą dalej szły mocno w górę
Wszystko drożeje przez sytuację na rynkach światowych, ale też wzrost kosztów produkcji oraz działalności. Rząd chciałby się z tym wizerunkowym problemem uporać kosztem sieci handlowych i producentów, którzy są w trudnej sytuacji.
Ceny wielu kategorii produktów rosną już nawet w dwucyfrowym tempie, więc trudno oczekiwać, by wprowadzana od 1 lutego obniżka VAT na żywność spowodowała gwałtowną zmianę sytuacji. – Nieustannie, kosztem naszych marż, utrzymujemy jak najniższe ceny, ale warunki zewnętrzne dyktują też to, jak się zmieniają – mówi Renata Juszkiewicz, prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji. To choćby efekt sytuacji na rynkach światowych, tłuszcze czy zboża drożeją na całym świecie. – Producenci zapowiadają już oficjalnie podwyższenie cen, więc nie dajemy gwarancji, jak się będą dalej kształtowały – dodaje.
Kontrole jak w PRL
Ogłoszona z pompą obniżka może się rządowi odbić czkawką, w sytuacji gdy konsumenci poczują się rozżaleni. A ich frustrację może zwiększać to, iż sklepy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta