Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Na przełomie roku powinniśmy znać technologię dla atomu

25 stycznia 2022 | Ekonomia i rynek | BARTŁOMIEJ SAWICKI
autor zdjęcia: Albert Zawada
źródło: PAP

Przed nami rozmowy z sąsiadami o wpływie elektrowni jądrowej na środowisko, ale w praktyce nie ma możliwości blokady inwestycji – uspokaja Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej. BARTŁOMIEJ SAWICKI

 

Pod koniec ubiegłego roku wybrano preferowaną lokalizację dla budowy elektrowni jądrowej w Polsce. Jest nią Lubiatowo-Kopalino w gminie Choczewo. Co dalej?

Przyjęcie przez rząd w październiku 2020 roku Programu Polskiej Energetyki Jądrowej było kluczowym elementem poprzedzającym wybór lokalizacji. Program jest realizowany. Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ)zakończyła sporządzanie raportu środowiskowego. To istotny krok, który umożliwia dalsze prowadzenie procedury dla uzyskania pozwolenia środowiskowego. Spółka złoży ten raport do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (GDOŚ) w momencie, kiedy wejdzie w życie nowelizacja kilku ustaw dotyczących procedur przy rozpatrywaniu wniosku PEJ o wydanie decyzji środowiskowej. Chodzi o dostosowanie tych procedur do ogólnie obowiązujących dzisiaj przepisów. Spodziewamy się, że gotowy raport środowiskowy będzie mógł być wkrótce złożony. Tym samym automatycznie GDOŚ podejmie rozpatrywanie złożonego wcześniej wniosku. To procedura, która zakłada m.in. konsultacje transgraniczne dotyczące wpływu na środowisko. Będzie prowadzona przez GDOŚ i spółkę Polskie Elektrownie Jądrowe. Po ocenie formalnej raport zostanie upubliczniony.

Ile potrwa ta procedura?

Prawdopodobnie kilkanaście miesięcy.

Jakie są kolejne kroki?

Po...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12174

Wydanie: 12174

Spis treści
Zamów abonament