O jakiej ewidencji muszą pamiętać spółki jawne – podatnicy CIT
Od 2021 r. niektóre spółki jawne uzyskały status podatnika podatku dochodowego od osób prawnych. Oznacza to, że muszą one prowadzić ewidencję rachunkową zgodnie z ustawą o rachunkowości.
Od 1 stycznia 2021 r. obowiązują znowelizowane przepisy ustawy o CIT, które przyznają status podatnika CIT spółkom jawnym, których wspólnikami nie są wyłącznie osoby fizyczne i które nie złożą oświadczenia CIT-15J (lub jego aktualizacji). Spółka jawna, której wspólnikami są wyłącznie osoby fizyczne nadal pozostaje podmiotem transparentnym podatkowo, co oznacza że podatek dochodowy płacą tylko wspólnicy, a nie spółka.
Spółka jawna podatnikiem CIT
Oświadczenie CIT-15J to informacja o podatnikach, którzy posiadają bezpośrednio lub pośrednio prawa do udziału w zysku spółki jawnej. Oświadczenie to składa się przed rozpoczęciem każdego roku obrotowego, a w przypadku spółek nowo utworzonych lub powstałych z przekształcenia - w terminie 14 dni od dnia zarejestrowania spółki jawnej. Z kolei aktualizację informacji składa się w terminie 14 dni od dnia zaistnienia zmian w składzie podatników.
Należy szczególnie zadbać o terminowe złożenie oświadczenia CIT-15J. Jednorazowe niedopełnienie tego obowiązku powoduje, że spółka jawna zyskuje status podatnika CIT i zachowuje go aż do czasu jej likwidacji lub wykreślenia z rejestru. Nie jest możliwa utrata tego statusu nawet w przypadku zmian w składzie wspólników.
Jak zatem wygląda ewidencja księgowa w przypadku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta