Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Deweloperzy walczą na ringach

09 lutego 2022 | Ekonomia i rynek | Adam Roguski
Minusem boomu  na obrzeżach aglomeracji  jest to,  że przybiera  on często postać „deweloperki łanowej”
źródło: Fotokon / shutterstock
Minusem boomu na obrzeżach aglomeracji jest to, że przybiera on często postać „deweloperki łanowej”

W 2021 r. padł absolutny rekord liczby mieszkań w rozpoczynanych inwestycjach i pozwoleniach na budowę. Za boomem stoją lokalne przedsiębiorstwa, działające poza największymi aglomeracjami.

Z ogólnopolskich danych GUS wiemy, że w 2021 r. deweloperzy byli hiperaktywni – ustanowili nowy rekord, rozpoczynając budowę ponad 166 tys. mieszkań oraz uzyskując pozwolenia na postawienie prawie 213 tys. lokali. Porównania do 2020 r. nie są miarodajne, bo rok był mocno naznaczony pandemią i lockdownem. Postanowiliśmy przyjrzeć się, jak rynek wypadł wobec średnich z pięciu lat boomu poprzedzającego pandemię (2015–2019).

W ujęciu nominalnym królują rzecz jasna największe miasta: Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdańsk, Łódź i Poznań. Jednak to mniejsze ośrodki odpowiadają za bezprecedensowy wzrost ogólnopolskich wskaźników.

Kraj w budowie

O wyjątkowości ubiegłego roku niech świadczy to, że 166 tys. mieszkań, których budowa się rozpoczęła w skali kraju, to o 51 proc. powyżej średniej z pięciu „zdrowych" lat boomu.

Najwięcej – prawie 17 tys. – lokali zaczęto stawiać w Warszawie, jednak stolica to czerwona plama na deweloperskiej mapie Polski, bo uzyskany tu wynik był o 21 proc. niższy wobec średniej. Deweloperom najtrudniej płynnie uzupełniać tu podaż. Równocześnie mocno wzrosła aktywność firm w powiatach okalających stolicę – tu ruszyła budowa prawie 12 tys. mieszkań, o 124 proc. powyżej średniej. Wybijały się powiaty wołomiński, piaseczyński i pruszkowski, gdzie rozpoczęto stawianie po ponad 2 tys. mieszkań....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12187

Wydanie: 12187

Spis treści
Zamów abonament