Przy zmianie nazwiska są pewne zasady
W postępowaniu o zmianę nazwiska interes prawny posiada wyłącznie osoba ubiegająca się o zmianę lub w przypadku dziecka jego przedstawiciel ustawowy, działający w imieniu małoletniego.
Problematyka dotycząca zmiany imion i nazwisk na podstawie ustawy z 17 października 2008 r. o zmianie imienia i nazwiska (tj. DzU. z 2021 r., poz. 1988, dalej jako u.z.i.n.) została uregulowana na innej płaszczyźnie i na podstawie innych kryteriów niż kryteria stosowane w przepisach regulujących tryb i podstawę nadawania imion i nazwisk, a przede wszystkim w przepisach kodeksów cywilnego oraz rodzinnego i opiekuńczego.
Zmiana w aktach
Na zupełnie innej płaszczyźnie postawione zostały przesłanki i tryb prostowania, uzupełnienia czy unieważnienia zarejestrowanych aktów stanu cywilnego, czy zagadnienia związane z dokonywaniem wzmianek w aktach stanu cywilnego na podstawie decyzji administracyjnych o zmianie imienia lub nazwiska (wyrok NSA z 7 grudnia 2017 r., sygn. II OSK 619/16).
Nazwisko człowieka, jako dobro osobiste, podlega prawnokonstytucyjnej ochronie. Spełnia funkcję indywidualizującą i identyfikującą człowieka na wszelkich płaszczyznach życia społecznego, jak również stanowi element poszanowania jego życia prywatnego.
Zmiany imienia i nazwiska można dokonać wyłącznie z ważnych powodów, w szczególności gdy dotyczą zmiany: imienia lub nazwiska ośmieszającego albo nielicującego z godnością człowieka; na imię lub nazwisko używane; na imię lub nazwisko, które zostało bezprawnie zmienione; na imię lub nazwisko noszone zgodnie z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta