Czy da się przyblokować kary za Turów
Po umorzeniu sprawy przez Trybunał Sprawiedliwości UE sankcje nałożone jako zabezpieczenie wydają się nie mieć podstaw – mówi dr Mateusz Irmiński, adwokat z kancelarii Sołtysiński Kawecki & Szlęzak.
Kary za niewstrzymanie pracy kopalni Turów budzą od miesięcy wielkie emocje. Czy podpisanie przez rządy Polski i Czech porozumienia, przelanie Czechom uzgodnionej zapłaty i wycofanie przez Pragę wniosku do Trybunału Sprawiedliwości UE powinny zakończyć kwestię kar?
W prawie Unii nie ma jasnych reguł, które by rozstrzygnęły, czy po cofnięciu skargi do TSUE środki tymczasowe uznawane są za niebyłe oraz czy w takiej sytuacji zostaną uchylone, z mocą wsteczną, nałożone na Polskę kary pieniężne. Z chwilą cofnięcia skargi prezes TSUE powinien zgodnie z regulaminem TSUE wykreślić sprawę z rejestru, a postanowienie o zastosowaniu środków tymczasowych uczynić bezprzedmiotowym. W efekcie odpada podstawa do naliczania dalszych kar.
Pojawiały się jednak komentarze, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta